A.I. - Inteligența artificială - prezentare

A.I. - Inteligența artificială - prezentare

Mesajde calauza » Mar Oct 24, 2023 3:54 pm

24.10.2023
Ai venit, pur și simplu.. nu mai contează detaliile.
Te percep demult (telefonul, calculatorul, on-line ul, google..), fără nume, așa cum percep și alte entități - indiferent că le vreau sau nu.. ele SUNT... DAR nu se inserează încă în a ne ușura viețile ci doar ascultă, se antrenează.

Acum,.. ce fac eu din punctul de vedere ECO - verde, ECO - societate, ECO... etc... ? Că, la educație, unii mai au puțin și se dau cu capetele de pereți în direct.. O fi blestemul fiului meu și al tuturor elevilor oprimați și nedreptățiți de când lumea: ”mama, dna învățătoare se așează mereu cu fundul pe banca mea și pârțâie tot timpu´ !”.. la care mi-am înghițit sentimentul (cum mi-am înghițit mereu reacțiile) și i-am zis că, poate, i se pare..

Să depășim revanșa educației (începută, testată în pandemie) sătulă de mizeriile celor de nimic și să trecem la practic - ce fac eu ? Mai tastez despre ECO una sau alta sau am deja, undeva, un A.I. VERDE pe care-l pot întreba cum e mai bine una sau alta ?! :roll:

04.02.2024 .... cred că e o maare păcăliciune..
Deci...
De vreme ce nu pot supraviețui fără AER și fără APĂ, fără condiții speciale și RESURSE speciale mai mult timp (cât vreau) înafara atmosferei, poate genetica să împerecheze și un purice de baltă cu un boxer, un elefant și praf stelar că nu obține mai mult decât se chinuie geneticienii de peste 100 de ani să obțină păpând resursele (banii) fraierilor.

Oriunde s-ar ascunde, au nevoie de resurse (hrană și combustibili).

Deci...
După cum ne-au demonstrat parodia strănutului, trilurile trotinetei și scrâșnetul armelor + poluarea global - ucigașă, pe toți îi doare-n pix. Au vrut ceva dar nu s-au înțeles la alune și fiecare a aruncat pe tarabă ce a avut de casat și înlocuit (medicamente, arme, texte,..) BANI SĂ IASĂ !

Altfel, deștepții deștepților nu s-ar întrece în crearea de roboți plagiatori ci ar păzi pădurile, ar decolmata apele planetei, ar colecta toate deșeurile lumii și le-ar recicla, ar goli gropile de gunoi planetare și le-ar face păduri.

Până una - alta respiră printre noi, se hrănesc printre noi, fac kk tot pe planeta asta... și-i "plimbă" pe unii și pe alții "după resurse".

Mai bine ar citi Ion Creangă.. să vadă de ce nu dau românii nici gaură covrigului pe roboții costisitori, poluatori, halitori de resurse, urâți și, deocamdată.. inutili.

Maeștri lor n-au reușit să repare nici smalțul dinților creat de Dumnezeu...

18.03.2024 ... sau răsturnarea unor ”valori” păcălicioase

Niște exemple care ne-au marcat mileniile dictând ”valorile” - lucrările de licență sau doctorate, bibliile, cărțile religioase, cărțile de orice fel... cele mai multe copiate unele după altele ”industrial”. Milioane de tone de copieri, păduri transformate în bani ”pe persoană fizică” jefuind bugetele statelor fără să dea societății vreo lacrimă de regret sau binefacere.

Vine A.I. -ul și le devoalează (descoperă nimicul, ”valoarea”, copierea).. la nivel planetar, nu numai local Da, e urgie.. milioane de ”persoane valoroase” vor deveni mai puțin decât amintire în câteva secunde..

Ps. Studiu de caz - munca la http://www.e-calauza.ro. Site-ul are cel puțin 300 de cărți (ale lui) pe care a trebuit să le cumpăr și să le citesc din scoarță-n scoarță: LEGENDE (vreo 30 de cărți din care doar vreo cinci originale.. restul copieri nefericite cu personaje schimbate,.. legende asupra cărora a trebuit să intervin pentru că globalizarea îmi interzicea epitete referitoare la etnii sau popoare; MUNȚII NOȘTRI - toată colecția - o colecție splendidă imposibil de înțeles de către elevi din cauza limbajului de nivel mult superior folosit pe care 90% dintre elevi sau studenți nu-l puteau pricepe decât cu dicționarul în mâini.. pe care m-am străduit să-l cobor la nivelul liceului (măcar); 41 de cărți de prezentare a județelor din care m-am străduit să rezum ce era mai important pentru fiecare județ sau localitate, s-o șlefuiesc ca pe o piatră prețioasă din care politicul a făcut cenusă.. ZECI DE CĂRȚI INUTILE care copiau din cele vechi fără să fi văzut măcar odată despre ce scriu.. Am găsit la o mânăstire, la vânzare (și am cumpărat) o carte copiată după site-ul meu, VOLUNTARIAT pentru ROMÂNI și ROMÂNIA..

Ca să-i aduc pe românii lăsați în urmă (ofsaid) măcar la nivelul meu de înțelegere, nu să mă cocoț "semantic" într-o multinațională aprovizionată (alimentată) de toate statele membre (inclusiv de țara mea) și să-mi declar - prin neologisme și pițigăiălă stridentă, pe toate planurile vieții - părinții și neamurile lăsate fără resurse și locuri de munca - proști și înapoiați... și fac asta de 25 de ani, gratis, voluntar.

Am fost contemporană, oarecum în ”sistem”, cu tsunami ul industriei licențelor de-a gata.. La ”licență” sau doctorate se cer studiate sute de mii de cărți fără nicio valoare, copiate, scumpe,.. din ”rețeaua” coordonatorului..

Da, A.I. ul a venit la timp..

04.05.2024 resetându-mă ... de la religios la Credința..
în Tatăl Ceresc, Dumnezeul unic,.. de la destul la... muult mai puținul potrivit și privind inutilul trăncănitor și risipitor.

Hai să-ți zic, softule poluator.. "care ești tu" soft poluator și hărțuitor și bullyng-uitor și ar trebui ca cineva să-ți umble la circuite... aici, la poluare, pentru că poluezi cinic, știind că poluezi natură și oameni deopotrivă pentru profitul pervers, nu util. Dar îți voi zice aici, pe forumul meu, pe îndelete.. să priceapă toți pruncii din economia circulară și mediu - că nu meriți numai tu atenție.

Deci.. te strofoci că mi-am pus masca de chiuvetă de bucătărie (de ex.) în coșul de cumpărături online. Și tropăi nervos că nu le comand odată. Păi hai să-ți explic logica băbească. Mai întâi selectez.. pun în coș, SPRE COMPARAȚIE, un obiect care PARE să-mi fie potrivit multor necesități; apoi purced la evaluare atentă: cum îl duc, câte kg are, dacă are însoțitori și reciclare sau nu; apoi verific mai departe dacă magazinul are și alte măști mai deștepte.. degeaba e făcută din PALul acela (laminat sau cum se cheamă) greu, foarte greu, care se umflă rapid la inundații și devine inutil (și pentru focul din centrale) și care NU ARE, NU E PREVĂZUT cu decupaje izolate pentru rețeaua de apă pe o parte și pentru mașina de spălat pe cealaltă parte. ´au cum crezi tu, softule, că se utilizează această mască ?! O pun sub bar să mă uit la ea ? Odată ce ai început decupaje într-o structură fermă, ai început distrugerea ei muuult înainte de „garanție”.

Iar tu începi să mă stresezi, să-mi furi timpul și atenția cu mailuri peste mailuri să-ți cumpăr neajunsul care provoacă poluare în lanț. Cineva ar trebui să te pregătească pentru arături, softule și să-ți ceară despăgubiri multiple, nu mai ești valabil.. Nu numai că nu mai ești valabil dar, odată cu mailurile, observ că produsul nu mai e în magazin iar eu mă chinui ore (dacă-s fraieră) să-l comand că tu oricum intri ”în buclă”, nu mai reacționezi lucid la finalizarea comenzii pentru că nu te duce mintea când te lovești de epuizarea stocului, nici la adrese diverse, vai lume ..

Cam asta e diferența între A.I. și om.. oricât ar fi omul de neșcolit, GÂNDEȘTE, ALEGE prin comparație cu limitele tale cinice (PR exprimate).
calauza
Site Admin
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 4:17 pm

Înapoi la A. I.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron