Standarde, control (CTC)..

Standarde, control (CTC)..

Mesajde calauza » Joi Oct 26, 2023 7:50 am

06.10.2023
Standarde, control (CTC - control tehnic de calitate.. dacă mai știe cineva ce e acela).. era esențial (secolul trecut) pentru evoluție..

Se poate face un control, o standardizare, o garantare,.. a prelungitoarelor (electrice) din România ? Prea pârâie în prize fiind (destul de noi și tocmai m-am fript cu stekerul când l-am scos din priză..) și prea răspund și suferă alții pentru profiturile unora. Dacă eram plecată după lapte ?! V-am spus că nu vă plictisiți ”acăsică”.. ci descoperiți și administrați. Cu voie sau fără, toată lumea scrie, toată lumea știe, toată lumea e conectată (implicită)..

PS. Necesar și deloc suficient: de la dl Inginer care mi-a creat rețeaua electrică în peisaj am reținut multe. Printre cele multe a fost și aceea că disprețuia prelungitoarele. Ok, și eu le-aș disprețui DAR cablurile aparatelor electrice și electronice sunt scurte. Poate că au o rațiune (explicație) sau nu dar ele nu pot fi montate (funcționa) decât rareori fără prelungitor. Deci ?!

06.12.2023 poate, totuși
.. coborârea inspirației printre cei care au știința de a verifica falsurile datelor de expirare a tuturor conservelor de pește (și nu numai) îi va îndruma dinspre mall uri, superuri și către dughenele de cartier,.. așa zise "locuri de muncă".

Că dacă n-aveam în casă lapte și ceai de GĂLBENELE (plantă, nu pliculețe).. aia eram. Ce dacă citisem termenul de expirare ?! Ce dacă știam falsurile de la conservele de pește ?! Iaca, abia acasă, abia după ce am mâncat dintr-un borcănel și abia după ce a picat capacul în chiuvetă și s-a văzut mânăria... am priceput de ce s-a supărat ficatul meu atât de repede..

11.12.2023
Când îi vedeți fugind de controale, ascunzându-se de controale sau cumpărând controale.. (de râde toată piața sau strada..), fugiți de ei ! Schimbați magazinul... altfel, veți schimba mai multe.

17.12.2023 .. reciclăm ? Hmmm.. :roll:
Dacă rămâneți fără detergent de vase,.. nu vă neliniștiți !
Folosiți un șampon de copii ! :roll: (cel puțin asta am verificat eu azi ”despre” un anume blond la 750ml, DUPĂ ce m-au usturat ochii destul de tare mult timp și DUPĂ duș). Este capabil să degreseze chiar și o cutie goală de cremă Nivea. Doar pe mâini mai rămâne o peliculă vagă de cremă de pe buretele folosit,

De parcă scumpa mea cataractă senilă nu era un neajuns suficient ..

Copiii nu mint !
Au o cu totul altă paletă de percepții pe care n-avem nici timp, nici chef s-o verificăm dar când urlă.. atenție, ei simt !!

Eu am preferat să-i "împing" pe copiii mei în viață, mai ales la școală (susținere personală, meditații,..) decât să-i las să cadă, să se trezească. Adolescenții mai ales au percepții întortocheate.. nu știi cum se afundă sau se blochează.. decât morți, mai bine împinși (zic eu). Așa au făcut segmente mari de români simpli, categorii de "bugetari de top" care și-au scos copiii de "după bloc" la lumina diplomelor. Cu diplomele în buzunare și ceva pricepere pe ici, pe colo, aleg singuri. Nu știu dacă am greșit sau nu.. nu mi-e dat să aflu..

ȘI asta am învățat-o de la tatăl meu care s-a chiorât câteva ore la salteluța scumpă și ”naturală” cumpărată pentru prunca mea. La căldura copilului, ieșeau din salteluța foarte faină (ca aspect și realizare) niște mini păducei roz - crem care pișcau copilul și pe care eu nu-i puteam vedea din viteza vieții și infima experiență.

19.12.2023 ... digitalizare, economie, control..
Ce panaramă de clasa a VII-a seral e chestia cu alegerile !

Ar fi fost fix momentul pentru a demonstra avantajele și economia pe care o are digitalizarea.

Dacă dădeau drumul la digitalizare (oricum, alegerile sau orice altceva pot fi "alterate algo - ritmic") se rezolva cu un singur click.

Unii dintre români pricep destul de bine jocurile cu mărunțișul..

Dacă aveam vot on-line, de pe telefon, puteam vota de oriunde iar prezența la vot ar fi fost surprinzătoare și cu adevărat secretă.

Evident, votarea s-ar fi făcut, ca și până acum, cu CNP-ul (numărul de român). Am detaliat asta cu ani în urmă, m-am plictisit, dacă voi vota, în cel mai bun caz voi anula buletinele.  

21.12.2023 ... factor psi sau cinism..
... pentru că, cel puțin românii, i-au dibuit imediat rostul...

Cine a adus în economie prețurile cu "9" sau ",99" în coadă,.. avut gânduri corecte sau înșelătoare ? Înșelătoria e cușer ? Hmmm...

Cine șmecherește datele de expirare și nu numai.. astfel încât să nu se prea vadă .. m-a pierdut de client.

Cum pisici să cer vitamine produse în România și să am de ales doar din SUA sau UE și alea produse, poate, pe vapor, în apele teritoriale ale nu știm cui că n-au o adresă pe care s-o clopoțim la vreo alergie.. și-s farmaciile pline.

25.12.2023 aș râde dacă nu mi-ar păsa .. încă
Dar, așa cum văd eu că a îngăduit Sfântul, omenirea va fi un uriaș continent indo - chinez în care războaiele ”albilor” sau ”negrilor” par o ofensivă sinucigașă inutilă a... liliputanilor iar bogățiile (reduse la buncăre și retrageri ”nucleare”) un fel de pietricele sclipitoare date la schimb băștinașilor.

Ce fraieri / ce scenarii prăpădite în a-și ucide rasele degeaba !

*****
https://www.dcnews.ro/cum-poate-fi-redu ... 43018.html
Din calitatea de pieton convins, am variante complexe:
- Scoateți persoanele bolnave, cu probleme sau sub ”diferite tratamente” din trafic
- Scoateți persoanele peste 60 de ani din trafic (nu prea mai au ce pierde)
- Scoateți analfabeții de orice fel din trafic (e simplu, nu au cum să înțeleagă o frază, dar o lege..)
- Verificați toate mașinile din țară și rezolvați chestiunea asta d.p.d.v financiar, legal,..
- Amenzi pentru tipuri de infracțiuni: suspendarea permisului peste 6 luni, suspendarea permanentă,..
- Obligați distribuitorii (de orice) la comasarea comenzilor și redefinirea parcursului (în timp și spațiu)... de fapt, o revoluție globală a ceea ce înseamnă transport marfă și persoane pe oricare tip (maritim, terestru, aero, cf,..)

”frica păzește pepenii !”.. ... în lucru ...

06.01.2024 ... curent electric, cabluri
Mă întreb, doar mă întreb..

La o atât de dezvoltată industrie a cablajelor în lume și la atâtea incendii posibil determinate de defecțiunile sau uzura lor (foarte greu detectabilă, verificabilă)... de ce nu se inventează, folosesc ȘI în (pentru) construcții de orice fel țevi imposibil de perforat de către rozătoare (șoareci, șobolani, cârtițe,.). E aproape imposibil să te mai aperi de ele fără beton.

Glumele alea cu materiale izolatoare prin care nu trec rozătoarele.. spuneți-le altora.. eu am verificat !

07.01.2024 ... nu trebuie să ..
EPUREZI ci să ROTEȘTI.. sunt RESURSE (totuși) în care ai investit..

Confiști averea, o vinzi iar cu banii creezi locuri de muncă în ecologia statului la limită (pe diagonală) față de fostul loc de exprimare a corupției...

Prin epurare îți creezi grave probleme în infracționalitate.
calauza
Site Admin
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 4:17 pm

Înapoi la Administrație și numai administrație

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron