Una câte una.. (pagina 2) - cronologic.. de obicei

Una câte una.. (pagina 2) - cronologic.. de obicei

Mesajde calauza » Sâm Noi 11, 2023 6:53 am

11.11.2023
Vedem ce ne rezervă ”scenariștii”..
Doamne ferește-i pe ai mei !

*****
Nu tot ce ”amendez” pe FB preiau aici. Unele chiar mă obosesc prin consumul INUTIL de energie. La urma - urmei, fiecare trăiește și culege cam cum i-au așternut străbunii, ”echipa” pe care și-a ales-o sau chiar el însuși. De ce m-aș pune curmeziș ?! Eu deschid doar căi de gândire pe care le socotesc bune, simple, spre verificare multidisciplinară - atâta tot.

Și mulțumesc FB pentru ce nici nu și-a închipuit că va realiza.. Bun sau rău, a trezit minți, on-line, cu muuuult mai mult decât oricare educație.

19.11.2023
Da, e al doilea semnal că-mi ”depășesc atribuțiile”.. de data asta de la platforma mea. Fie că mi-e dat ”tehnic” de platformă (forumul meu care, probabil, va muri odată cu mine.. eterul a preluat tot, va filtra și va face cum crede el), fie de entități negative sau pozitive, e semn că trebuie să mă opresc la ghidușii FB, așa cum îi place acesteia. Oricum, îmi pare că acumularea cantitativă s-a produs, vine (a venit) peste noi saltul calitativ, logic.

Nu prea mai am chef să mă exprim pe altă platformă, poate ar suna a redundanță pe care o văd schimonosită la mulți alți bunici lacomi care nu mai știu cum să se reinventeze după ce s-au reinventat de n´șpe ori (știu eu) pentru putere și bani..

Eu nu-MI mai fac față (mie însămi,.. ca să subliniez),.. pur și simplu. Oare puteți înțelege ? Nu ? Nici nu trebuie.. :roll: .. sunt filozofii de pensionar.

Ce va fi, va fi..

07.12.2023 - Spiritualitatea (în esența ei..)
... pare să fie credința în Dumnezeul unic (Tatăl nostru, Creatorul - ”făcătorul Cerului și al Pământului)

Că oameni mai deștepți, mai inspirați sau mai puțin inspirați dar sigur dinamici (permanent schimbători) au îmbrăcat ADEVĂRUL, l-au rostogolit prin culturi, națiuni, noțiuni, percepții (realități sau închipuiri) și au făcut din ADEVĂR râuri de snoave fără sfârșit și cu tot atâtea câștiguri materiale (averi) și trăncănit planetar... e altă poveste.

Spiritualitatea se va impune mai devreme sau mai târziu și-i va găsi pe unii zâmbindu-i senin iar pe alții mocirlindu-se într-o băltoacă sau alta urmând diverși ”guru”.

08.12.2023
Nu există business ci doar găști, șmenuri, șușanele.. deci nicio pierdere... globală.
Sau n-ați tras concluzia ultimilor 3 ani ?!

11.12.2023 ... ”pentru că..”
Reluați obiceiul de a toca carnea ! .. .. singuri, la voi acasă !

Cumpărați bucată și tocați-o acasă.
Majoritatea alimentelor au înnebunit. Cereți bonuri fiscale, să știți pe cine trageți la răspundere pentru intoxicații.
Nu contează câtă încredere ați avut până acum, în cine, de unde.. cereți bonuri fiscale sau bonuri de mână că animalul e sănătos.
Mulți oameni au devenit doar persoane.. mai uită carne veche în mașină, mașina nespălată cu anii.. (de-aia carnea are alt gust și miros acasă), mai încearcă combinații de nou cu vechi.. indiferent de aliment..

Ca și în educație, știință, sănătate,.. lumea se rostogolește.
Atenție și la pâinea care "vă cade greu" la stomac sau miezul se lipește..

Treceți ”peste” (cacofonie) pentru că fondul o impune..

De-aia-s bisericile pline și cozi la moaște..
Fiecare se știe pe sine și pe ai lui dar și pe mulți alții și cu toții ȘTIU CE FAC !
Ce nu știu ei dar "m-am prins" eu (și nu vă spune nimeni dar vă vând o iertare ”omenească”),.. e că nici Dumnezeirea nu-i iartă, nici diavolimea... Totul e fix ca în Vechiul Testament (oricât l-ar rostogoli unii prin ”comunicare” și ”semantică”) doar că e administrat (rânduit) după felul de azi.
Pentru că TOȚI ȘTIU CE FAC... nu mai există neștiutori.

Pentru că mereu vă spun să verificați, VERIFICAȚI :!: pe voi, împreună CU familia voastră, PE familia voastră, ”mersul”. Veți înțelege cum funcționează DUMNEZEIREA și slujitoarea ei (recuperatoarea) diavolimea, RĂUL. Dumnezeu Tatăl este I.S. (Inteligența Supremă) căreia nu-i scapă niciun fir de păr din gândurile, vorbele și faptele noastre. Veți vedea de ce Dumnezeirea a îngăduit să știm cu toții să citim, să gândim, să alegem ce facem.. nu numai unii care să ne folosească pe noi și resursele noastre.

18.12.2023
Nu, nu le spun pe cele mai grave, evident, dar trag semnale de alarmă destul de clare (zic eu).

Fiecare dintre cei care .... pot face bine dar și mult rău prin tot și toate și.. "una e să lași răul să curgă, să nu te pui cu el / alta e să sprijini răul"..
Dumnezeu nu doarme !

Nu, nu-mi scriu aici viața... aici, pe FB, doar punctez. Viața mi-o scriu altundeva, oarecum,sec, fără pic de talent sau zvâc, pentru că lucrează aceeași logică.. "nu le poți avea pe toate"; am priceput, mă conformez. O fac pentru a-mi verifica și recupera memoria (pic cu pic revine, lucrează), a verifica rosturi, consecințe, idei; a-mi verifica vocabularul, scrierea, a socializa cu mine și a fi oarecum utilă societății chiar dacă abia-ți poți fi ție util.

Am vorbit foarte puțin despre VERDE, despre natură dar îmi pare că am militat destul pe FB și www, să priceapă planeta cât o iubesc... și cred că doar asta va reverbera peste timp din existența mea. Sunt doar o constanță fără constanță (care se risipește (cu sau fără voie) și cu sau fără legături cu vreo Constanță).. "pentru că"... "plină de mine" de dau pe-afară fără să fiu "plină de mine".. deci nu mă plictisesc.. dacă înțelege cineva. Eu mă înțeleg și asta e tot ce contează, nu ?!

*****
Dacă nu e fake, pare că și Mark a priceput ideea și simte nevoia de "acăsică" (se maturizează). Rămâne să mă dumiresc eu de alegerea lui în mijlocul oceanului... trecând-o prin abordarea mioritică a apocalipsei vs ințelepciunea și informarea iudeo - chineză.

19.12.2023 ... până când ...
... nu vom demonstra planetei valoarea...

https://www.bihon.ro/stirile-judetului- ... m-4477309/

...... acesta va fi blestemul nostru !...

N-am știut dacă să pun povara pe primarul Nicușor Dan care a demonstrat..

N-am știut unde să pun povara dar e clar - ține de noi să demonstrăm că se poate face energie din toate. Noi avem acea zicere: "să facem din rahat - bici și să și pocnească !". Înseamnă că la noi e zvâcul, tâlcul.. E doar o chestiune de timp.

Nu vă atingeți de aceste gunoaie ! S-ar putea să vă contaminați (infectați) cu ce nici nu vă imaginați. Nici în deșeuri lemnoase sau metalice n-aș prea interveni decât robotizat... dacă tot intră în țară (pocăi-i-ar !)

Străduiți-vă mințile pentru reciclare robotizată, gândiți bunuri pe termen lung: vapoare, reciclatoare,.. materiale necesare altora dar, mai ales, ENERGIE.

*****
Când văd câte-o javră proțăpită-n drum și citesc jalnicele tânguiri (pleonasm anume): "nimeni nu te așteaptă la fel, cu aceeași dragoste și fidelitate..".. nu mă pot abține să nu le doresc soților, copiiilor.. să-i aștepte fix la fel: blănoase, murdare, mirosind infect, proaste, înconjurate de mizerie, căpușe, bale și boli,.. gudurându-se după mâncare, mângâiere și plimbat la kk-lit localitatea.

*****
Nu, n-am uitat să-i scot de pe site pe Domnii Profesori Marcian David Bleahu și Mihai Gavotă. Site-ul n-ar fi existat fără domniile lor.
Drum lin,...

24.12.2023 Sărbători liniștite pentru toți !

Da, întoarcerea la Tatăl Ceresc, unicul Dumnezeu, e anevoioasă și eliberatoare în același timp.

Falsa magie a Crăciunului ne-a învăluit mințile într-atât că am uitat de restul lumii (cum uităm an de an, secol de secol, mileniu de mileniu, concentrându-ne pe lucruri nefolositoare care ne gâdilă simțurile, infectând planeta,.. adâncind durerea unde ea există, aburind suferințele cu un prea plin deloc necesar..

Întoarcerea e simplă aparent.. dispar toate acele preocupări superficiale, cumpărăturile aiurea, educăm PE UNII dintre copii cu imaginea, nimicul abundenței (pentru care plătești cu multe resurse), îndurerând miliarde de copii prin imaginea lipsei, a diferenței..

Ce să spun ?!

Mie mi-e ușor, e exact bine venită întoarcerea... m-a eliberat de ”stresul”, neliniștea, eforturile și emoțiile sărbătorilor, sunt zile ca oricare altele, de la Tatăl Ceresc, pentru care mulțumesc mult că sunt în stare să mă administrez singură; am eliberat copiii de stresul cadourilor și al administrării pentru mine, am timp pentru mine, am timp să mă gândesc la alții iar ECO preocupările au picat la fix.

Pentru copii, încă mă doare să-i văduvesc de această bucurie înșelătoare pentru că felul în care este sărbătorit un om, niște oameni, niște averi și bunuri materiale,.. și nu Creatorul, este nebulos (chiar nu găsesc, acum, alt cuvânt). Copiii, doar unii dintre copii, se bucură de micile imagini sclipitoare, de poveste și uită pentru moment durerile din tot anul.. După ce m-am bucurat (oarecum) peste juma´ de secol de minciuna frumoasă (vrajă, poveste), nu am curajul egoist, chiar dacă benefic și vindecător, de a le lua aceste bucurii fără să găsesc înlocuitor, soluție utilă ȘI mental (din mers).

Tot la ECO soluții mă duce gândul.. la acea ECO societate care va avea program special de plantări de brazi sau ce e necesar în fiecare colț de planetă, exact în aceste perioade ”creștine” sau budiste, sau musulmane sau ebraice... și care să înlocuiască planetar obiceiurile cu încetul (ca un medicament ale cărui efecte se văd an de an, sezon cu sezon) făcând din acel loc unul de la care nu vrei să mai pleci.

Se poate, e simplu, nu costă mai mult decât niște pregătiri de nimic.. cât m-aș bucura să puteți gândi ca mine.. o clipă. Eu visez, voi puteți – dacă vreți, dacă nu vă opriți mințile la egoism și nimicuri care vă pustiesc sufletele (mai apoi, în contrapartidă cu suferința planetară)... că suntem egali în fața Tatălui Ceresc .. nimănui nu-i e dat mai mult fără plată.

06.01.2024 ... toate entitățile ..
Toate entitățile (instituțiile, organizațiile, adunările, persoanele, grupurile.. ) bugetate din lume (care primesc bani de la stat)...

Cât au plantat (plantează) de când sunt ele pe lume ?! Cât sau ce au returnat (returnează) societății pentru bugetele încasate ?! Cât au poluat (poluează) ?! Cât au reciclat (reciclează) ?!

07.01.2024 ... războiul ca olimpiadă a morții
Războiul ca un circ, teatru, întrecere de arte marțiale, olimpiada morții.. cu efecte distrugătoare atunci și pe veci..

Ba oprim pentru o gură de apă, ba să le fixăm proteza, ba o pauză pentru alimentare cu arme (profit din moartea semenilor), ba aruncăm prosopul ca să ne evaluăm pozițiile și să numărăm câștigurile (tinerii uciși cu intenție și o nație sau alta zdrobită în care vom investi ca să luăm resursele cu toptanul și să le infectăm țările după cheful nostru)...

12.01.2024 despre..
Viața m-a cuibărit bizar, mereu, în colțuri calde în pofida realităților.. atât de calde încât trebuia să punem cratițe cu apă pe calorifere sau sobe, să nu ne axfisiem până dimineața. Dar dacă asta era partea faină a situației, cea neplăcută era că mereu am avut paturi foarte înguste în care leoaica din mine nu se putea exprima (relaxa prin somn). Ceva mai târziu, alte zeci de ani a trebuit să mă "cenzurez" (strâng, restrâng, constrâng,..) în aceleași tipuri (modele de viață) pentru "imagine", eficiență, musafiri, copii.

La un moment dat, scorpionul de lângă mine (combinație nucleară dar mai bună decât singurătatea) a impus STOP MUSAFIRI !.. de orice fel (rude sau "socializări"). NICIUNUL dintre ei nu vine să ne dea, să ne ajute ci.. dimpotrivă. La "noutatea" asta șocantă și greu de administrat față de obișnuitul din familii s-a adăugat bucuria multiplelor hernii căpătate "pentru că" și care au impus paturi mai mari, saltele bune.. ca priorități și.. DA, n-aș renunța la această formă de exprimare a felinei din mine pentru nimeni în lume..

Da, musafirii sunt forma de "stres" care te ia de lângă familia și copiii tăi și-ți dă.. surprize, surprize..

Nici viața în sălbăticia singurătății nu e tocmai parfum dar o poți completa cu sport în familie, ceva religie, lectură, plimbări,.. (înafara jobului care-ți confiscă mai tot) muuuuult mai sănătoase și economicoase.

Iar dacă bărbatul își poate face o mâncare, un pat, un aspirat, o... femeia NU POATE FOARTE MULTE și e corect să recunoască măcar față de sine și de familia sa. Să nu mai aud de egalitate decât la job și salarii egale pentru munci egale. Restul e vrăjeală de pus pe butuci societatea. Au încercat câțiva și i-a pus Tatăl Ceresc la punct.
~~~~~
Un om cu un deget în plus are o dizabilitate. Un om născut în confort are o mulțime de dizabilități.

15.01.2024
Mulțumesc Mihai Eminescu, oricare ar fi ziua ta de naștere !


Mulțumesc Sfântului Duh și membrilor formației Mondial (pe unde-or fi ei) că, fără inspirația de a pune versurile marelui Eminescu pe muzică, puțini am fi umplut paginile lucrărilor de bacalaureat cu versuri, salvându-ne examenul.

Da, așa e.. am uitat. Pe vremea aia știam și romanțele pe versurile lui Mihai Eminescu. Da, așa e,.. trăia bunica mea și le asculta mereu.

Culmea, în loc ca acum să fiu năpădită de emoțiile romanțelor în acord cu vârsta, renunțările, pustiirile... mă stimulează tobele, ritmurile "sălbatice", rock-ul, viteza ... altora ;)

Știe Sfântul ce știe.. poate că romanțele sfâșie sufletele bătrânilor iar Sfântul mă protejează. În ECO - societate nu voi promova romanțe - sunt demolatoare psi, ca și muzica romantică... poți pica rapid în depresie, nicidecum să ieși din ea.

17.01.2024 Necunoașterea GRAMATICII limbii naționale - ”agramatismul”
.. sau greșelile gramaticale în limba națională, în documente oficiale sau publice duce la încăierare (agresivitate, violență, infracționalitate..) pentru că, de la început, cel care nu cunoaște gramatica limbii nu poate înțelege un text, o lege, nu poate înțelege să fie corect, cinstit.. ci le interpretează ca agresiuni, jigniri, negocieri.

Sună a subiectivism dar cred că scoaterea algebrei din programa unor gimnazii și licee n-ar fi o pagubă națională ci un beneficiu dar promovarea unui elev într-o clasă superioară fără să stăpânească gramatica e crimă cu intenție și aș retrage învățătorilor și profesorilor de limba română toate salariile încasate pentru modificarea genetică a populației.

18.01.2024 nici vorbă !

https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... ey-sau.htm

Să fie obligați să preia colectarea și reciclarea plasticului, a armelor și consecințelor lor, și curățarea tuturor apelor planetei. Măcar vor coborî în realitate.

23.01.2024 nu, brei, nu vă cred..
Atâta timp cât sunteți tot pe ecrane, tot online, nu vă cred 'neam.

Singura realitate (adevăr) e ECO societatea propusă de mine. Restul, mai toate, sunt forme ale video - chat-ului (cu fundițe, clopoței, chiloței și alte pătlăgele)... nu e o propunere de scos lumea la aer și sănătate.

Pa !.. e plin netul de documentare "palpabile" din primele secvențe, la care poți asezona un tricotaj - că n'oi ieși la ora asta pe ghețuș.

27.01.2024 daaa.. par...

... o sursă inepuizabilă de idei (chiar și pentru mine).

Păcat că cei care se inspiră le folosesc strict mercantil (în folosul lor politic, material, profesional..) nu prea pricep "unde bat" sau nici nu-i interesează..

01.02.2024 toate acele terapii...

... trebuie să fie GRATUITE până la 10 ani (ai copilului) !
Este vorba despre RECUPERAREA unui viitor plătitor de taxe, asistență, pensii.

05.02.2024 .... Oops ! Se dă milităria jos din pod .. global !

E adevărat că am scos porumbelu' acum ceva timp ca soluție la balamucul balamucului uman mondial dar sper să rămână la nivel de inginerie socială..

Oricum, e o variantă la agresivitatea feminismului, "babelul blm-ului" și dictatura lighioanelor..

Ps. Și nici vorbă să te eschivezi printr-un tip de emigrare pentru că fiecare teritoriu își va putea folosi unelte politice de a chema la acest apel TOȚI reprezentanții încadrați în norme.. deci indiferent din ce teritoriu a venit "la mine", îl pot forma în centre speciale să-mi apere statul pe care-l poluează.. și dacă plătește taxe, și dacă nu... brrr

09.02.2024 filme sau seriale englezești traduse

Îmi plac foarte - foarte mult serialele englezești traduse în română.

Îmi plac serialele polițiste englezești: limba, umorul fin și țintit, comicul de situație, maniere, eleganță.. da, mereu pleacă de la o crimă dar informațiile sunt variate, deștepte, mai mereu ating subiecte actuale iar dialogul e sclipitor.

Le prefer traduse pentru că nu sunt pricepută în engleză. Probabil n-aș muri de foame acolo dar de la a cumpăra sau cerși o pâine până la a înțelege TOTUL, a dibui semantica, dinamica dialogurilor, finețea umorului... instantaneu,.. e cale lungă.

Deobicei, traducătorii filmelor englezești sunt super.

10.02.2024 ... viață de crocodil

Când ai avut viața unui crocodil: sală / pian / dans / meditații + cărat echipament + steroizi (cel puțin) + drumuri / transport + școală și o mai "tragi și la măsea"... taci naibii din gură "despre"... că nici măcar n-ai trăit ca persoană !

De unde să ai cultură generală, educație, timp de observație, timp de gândire "despre" de la cap la coadă (filozofie, meditație, istorie, politică, psihologie..), vocabular, gramatică, facultate pe bune,... ng, ng, conflicte, pumni.. sunt varianta de exprimare până te trezești.

29.02.2024 ... despre ...
Despre toate...
Circulă o zicere: "ai fost acolo ? Ai văzut cu ochii tăi și ai auzit cu urechile tale ? Nu ? Atunci... mucles "

02.03.2024 .... 1 - 0 .... pentru polițistul care..
... indiferent de studiile lui, a priceput exact jaful produs asupra bugetelor tuturor statelor de fenomenul copy - paste al lucrărilor de final universitar (și nu numai) și înțelege să lase justiția să facă ordine (nu că ea, justiția, n-ar fi, pe ici pe colo, produsul aceluiași fenomen) dar, la un moment dat, trebuie să existe un STOP scurgere de bani din buget spre copy paste.. e nevoie de nou, legislație cu totul nouă, mondială, care să pună la punct valorile intelectuale...

... în detrimentul unui exponent fermecător - politic al trăncănelii copiate și sforăite pe banii amărâților disprețuiți.

Mulțumesc vieții care mi-a acordat privilegiul studiilor de caz la ”locul faptelor”.

04.03.2024 .. trecerea de pe FB pe forum și invers a unor..
.. nu știu dacă mai au vreun rost decât acela de a-mi ocupa timpul și pârjoli ochii (prin redundanță) când eu știu, de peste 20 de ani, că totul (dar TOTUL) se varsă în serverele ”familiei” de peste mări și țări... indiferent de promisiuni și asigurări în care crede.. cine crede.

Am reluat o atitudine în an electoral de secol politic... o atitudine (concluzie) că nu mă duc să mărșăluiesc pentru ea, nici nu-i îndemn pe alții s-o facă pentru că AM TRĂIT zilele în care la unii a fost măcel iar la alții ”cortine de catifea” pentru același scop - MODIFICAREA SCHIMBĂRII.

Nu știu unde se potrivește mai bine.. la percepții, religie, politică, filozofii,.. Iaca, pentru că e mare trăncăneală azi (dea Domnul să fie pe un fond liniștit), o s-o postez aici. A început incitată fiind de un ”catindat”.. așa cum încep toate și Sfântul Duh știe unde ajung cu îngăduința Dumnezeului unic, în marea sa ”politică universală”.

Mă citez: ”Hmmm.. mă rog, textul e pentru amatorii de sf-uri (eu nu sunt - deloc) dar nu e nevoie de comparații fantastice ca să ne recunoaștem.

Starea nu e națională, românească, ci mondială (și mă mir că n-atingeți niciodată aspectul).. varianta e haos (teoretic, deocamdată).

Ce propuneți ? Care sunt pașii, varianta pe care o vedeți dv-stră posibil de aplicat imediat și legal la nivel de stat sau global ?

Ne aflăm în plină campanie electorală (politică) a celor care mai cred că politica trebuie să existe ca putere într-un stat și nu abolită.. și ne propuneți ”o mișcare” cu aceiași soldați de zeci de ani care și-au mai tras câte un ghiocel sau o artistă pentru imagine.. iar încercarea cu ”insecta” a fost de tot hazul și luminarea..

Că nu vrem încă ADMINISTRATORI MAGHIARI care să ADMINISTREZE în condițiile pe care le știm cu toții e una,.. că vreți să-i schimbăm cu gargaragii aparent convertiți.. zău așa.. :lol:

Normal, nu vom vota nici PSD, nici PNL, nici,... dar vom vota ceva, de kiki.

De-aia propuneam un exercițiu total online.. măcar reduceam cheltuieli, poluare, înscenări de epidemii și evoluam pas cu pas..”
…….

Și continui: Fără girul tuturor punctelor cardinale în care ne-am băgat ca să fugim de un anumit Est (care nici nu mai e înspăimântător .. după ce Estul mai îndepărtat s-a ridicat mătăsos peste tot și toate) și care ne pasc și ne pârjolesc la propriu toate islazurile, resursele economiile.. nu putem ”mișca în front”.

Își știu și ei (ele, punctele) bine socotelile.. de ce să mănânce și să polueze la ei acasă, să muncească pentru asta, să PRODUCĂ la ei acasă.. în loc să ne prăduiască pe noi sau pe mulți alții asemenea nouă ?!

Măcar Suleyman ne voia religia și dările plus.. părea mai puțin iar acum, când facem diferența între credință și religii și știm că iertarea, mila și binecuvântarea vin numai de la Tatăl Ceresc (Tatăl nostru) nici religia nu mai contează - știm că suntem frați întru viață și că nu trebuie să ne ucidem pentru resurse sau vanități ci să colaborăm întru mai bine național și global.
Măcar aceia nu ne luau și aerul, nu ne infectau (poluau) ca acum...

Prin urmare ne vor permite doar jocuri de glezne și șușanele mioritice pe aceeași temă.. până când, ca odinioară, niște ingineri ai lumii vor ABOLI (desființa) politicul și religiile ucigătoare de semeni pe toată planeta) și alte multe trăncănitoare și poluatoare cu birocrațiile lor,.. vor înțelege că numai astfel vor respira liniștiți pe planeta asta și nu pe Marte, pe Lună sau în buncăre..
calauza
Site Admin
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 4:17 pm

Înapoi la Una câte una..

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron